Wolontariat na rzecz cudzoziemców realizowany jest przez wolontariuszy współpracujących z Ośrodkiem Pomocy Społecznej.
Komu dedykowany jest wolontariat na rzecz cudzoziemców?
Z pomocy wolontariuszy może skorzystać każdy cudzoziemiec zamieszkujące na terenie Dzielnicy Mokotów, po weryfikacji potrzeb i możliwości pomocy realizowanego przez koordynatora wolontariatu.
Jak długo trwa wsparcie wolontariusza?
Czas w którym osoba potrzebujaca wsparcia może korzystać z tej pomocy uzależniony jest od potrzeb. Nie ma ograniczeń co do czasu, w którym wsparcie to powinno się zakończyć.
W jaki sposób można otrzymać wsparcie w formie wolontariatu?
Wystarczy zgłosić takie zapotrzebowanie osobiście bądź telefonicznie do Działu Pomocy Specjalistycznej. W zgłoszeniu należy przekazać podstawowe dane kontaktowe wraz z informacją, jakie są jego potrzeby wsparciowe. Następnie koordynator wolontariatu kontaktuje się z osobą zgłaszającą w celu doprecyzowania potrzeb i wolontariuszem, który zgłosił gotowość do udzielania pomocy. Wolontariusz i rodzina zapoznawani są ze sobą w obecności koordynatora wolontariatu lub innego pracownika Ośrodka i współpraca może się wówczas rozpocząć.
Najważniejsze jest, aby dobrze rozpoznać potrzeby cudzoziemca i wolontariusza i pozostawać w kontakcie z koordynatorem wolontariatu w Ośrodku.
Gdzie odbywa się wolontariat?
Spotkania wolontariusza z osobą potrzebującą odbywać się mogą w siedzibie Działu Pomocy Specjalistycznej, w miejscu zamieszkania dziecka, w siedzibach instytucji współpracujących, np. domach kultury, bibliotekach czy świetlicach.
Gdzie pomagamy?
Wszędzie tam, gdzie cudzoziemiec nie jest w stanie swobodnie się porozumiewać bez wsparcia tłumaczeniowego. Przychodnie, szpitale, urzędy, sądy, policja, szkoły, przedszkola i wszystkie miejsca, gdzie cudzoziemcy mają do załatwienia ważne sprawy. Często są to miejsca i działania, w których może się pogubić nawet wytrawny znawca języka polskiego. Dlatego w parze z tłumaczeniem w dosłownym tego słowa znaczeniu idzie zazwyczaj tłumaczenie kulturowe. I tak stajemy się przewodnikami po naszych Warszawskich realiach.
Czas działań wolontariackich dostosujesz do swoich możliwości. Najważniejsze, żebyś nie robił/a niczego kosztem swoich osobistych spraw i zobowiązań. Wolontariat ma dawać Ci satysfakcję i rozwijać Twoje kompetencje oraz hart ducha, a nie zamienić się w stresogenny punkt na liście spraw.